Hemen İş İlanı Ver Hızlı Menü
Aşagıdaki menü yardımı ile aradığınız bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.


İş İlanı Ver


İş Ara


Kayıt Ol


Giriş Yap


İletişim

Hızlı Menüyü Kapat

Mitolojik Fareler Apollon Tapınağı'ndaki Yerini Aldı

Mitolojiye göre 2 bin yıl önce Apollon Smintheus Kutsal Alanı'nda yaşadığı rivayet edilen fareler, tapınaktaki yerini aldı. Tapınağın basamaklarında konumlandırılan minik fare heykelleri, ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Mitolojik Fareler Apollon Tapınağı ndaki Yerini Aldı

Apollon Tapınağı'nda ilk olarak 1980 yılında başlayan kazı çalışmaları, 2011 yılından itibaren İÇDAŞ sponsorluğunda devam ediyor. İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin tarafından da bizzat desteklenen kazı çalışmaları, çalışma alanlarının Troia Savaşı'nın izlerini taşıması bakımından oldukça önem taşıyor.

Tapınakta Troia Savaşı'nın İzlerini Sürmek Mümkün

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına bölgede yapılan çalışmaların başkanlığını yürüten Prof. Dr. Coşkun Özgünel, Apollon Smintheus Tapınağı'nın Troia Savaşları'na büyük bir katkısı olduğunu belirterek, frizlerinde Homeros'un İlyada destanında anlattığı ayrıntıların görülebileceğini ifade etti. Genel Müdür Bülend Engin liderliğindeki İÇDAŞ'ın kazı ana sponsoru olarak verdiği destekten memnuniyet duyduklarını söyleyen Özgünel, düzenmeleme çalışmalarının devam edeceğinin müjdesini verdi. 

Mitolojik Fareler Görenleri Şaşırtıyor

Apollon Tapınağı'nda yapılan son düzenleme çalışmaları kapsamında minyatür heykellerle canlandırılarak tapınağın merdivenlerine yerleştirilen fareler, gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Şimdilik sayısı 73 olan fare heykelinden, 100 adet daha yaptırılması planlanıyor. Bu sayede mitolojiye göre tapınakta yaşadığı rivayet edilen fareler yeniden canlandırılmış olacak. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Özgünel, "Burada Apollon'un bölgemiz için çok önemli olan mitolojik fareleri için gerçek boyutta yani tarla faresi olarak tabir ettiğimiz büyüklükte fare heykelleri yaptırdık. İlk etapta 73 adet heykeli tapınak çevresine yerleştirdik. Önümüzdeki süreçte 100 adet daha yaptıracağız. Buraya gelenler fareleri görünce çok şaşırdılar. Çok ilgilerini çekti. Fareleri ve tapınağı fotoğraflayıp cep telefonlarıyla arkadaşlarına gönderiyorlar. Bu paylaşımlar bizi de çok sevindirdi." dedi. 

İÇDAŞ'ın bölgedeki 6 kazı çalışmasında ana sponsor olarak yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Özgünel, "Şirketin genel müdürü Bülend Engin'in eğitimden tarıma kadar olan desteği, bizim buralarda yaptığımız kazılara da ulaştı. Kendilerine 2011 yılından bu yana bizlere destek verdikleri için çok teşekkür ediyorum. İÇDAŞ gibi sponsorlarımız olduğu sürece Türkiye'nin hem kültür hem sosyo ekonomik hem eğitim problemlerine büyük ışık tutulacağını ve büyük çözümler geleceğini umut ediyorum." diyerek, sürdürülen çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade etti. 

Mine Yaltırık

Mine Yaltırık

Tarih: 10.09.2018 - 15:30:09 Görüntülenme: 2814 Kişi

ÖNE ÇIKAN İŞ İLANLARI

Şirket Sahibine Bağlı Çalışmak Üzere; Müşteri takibi, Teklif oluşturma, Kampanya geliştirme ve takibi, Proje takibi, iş teslim…
08.11.2018 09:57
İlan Detayı
işbulurum loader Veri İşleniyor. Lütfen Bekleyin..